Şifrenizi mi Unuttunuz?
Hesabınıza yeniden girebilmeniz için e-mail adresinize yeni şifrenizi göndereceğiz.
HIZLI MENÜ
Satır Et +
  • Keşan Satır Et, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından tescillenmiştir. Trakya Bölgesi’nin güneyinde bulunan Keşan, Enez ve İpsala yerleşkelerinde yetiştirilen kıvırcık cinsi süt kuzularının eti ile hazırlanmaktadır. Bu kuzular doğal ortamda yetiştirilmekte; yonca, arpa, buğday, mısır ve kekik gibi hiçbir katkı maddesi içermeyen doğal gıdalar ile beslenmektedir
  • 2011 yılında Edirne’nin Keşan ilçesine ait olduğu tescillenen satır etini diğer etlerden ayıran en önemli özelliği Güney Trakya Bölgesi’nde sadece doğada bulunan besinlerle beslenmiş ve yaşını doldurmamış süt kuzularından elde edilmiş olmasıdır. Ayrıca hazırlanırken tuz dışında hiç bir katkı maddesi (baharat gibi) konulmaz.
  • Porsiyonlara ayrılan satır et meşe kömürü mangalında rengi kırmızıdan koyu kahverengiye gelene kadar birkaç defa çevrilerek pişirilir. Pişirme esnasında etin içinde bulunan yağlar mangala damlamalıdır ki et kıvamını alabilsin.

Trakya Bölgesi’nin doğal ortamlarında yetiştirilmiş olan kıvırcık süt kuzularının kesimi yapıldıktan sonra kemiğinden sıyrılan et, 2 gün süre ile +4C‘de buzdolabında bekletilir. Bu sure zarfında etin kanı çekilir ve yumuşaklık kazanır. Etin yumuşaması sağlandıktan sonra etin içindeki sinir, damar, kemik, kıkırdak ve zar gibi sertleşmeye sebep olacak maddeler ayıklanır. Bazı durumlarda süt kuzularının yağlı olması halinde en fazla kuzu etinin %30’unu geçmemek kaydı ile süt dana etinin but kısmından ilave edilebilir. Dinlenen et, tahta bir kütüğün (mümkünse meşe kütüğünün) üstüne konup satır bıçağı ile dövme diye tabir edilen bir kesim işlemine tabi tutulur. Bu arada et hiçbir makineye girmeden belli bir kıvama gelinceye kadar dövülür. Dövme işlemi esnasında et kıymadan daha iri bir (mercimek büyüklüğünde) hal almaktadır. Etin makineye girmemesinin sebebi ise dövülen etin suyu uzaklaşmadan belli bir zaman diliminde dövüldüğü için etin kendini salıp, yumuşamasıdır. Kuzunun kendi yağı %20-30 oranını geçmeden karışım hazırlanır.    

Hazırlanan 1 kg ete sadece 5 g tuz atılır ve iyi bir şekilde yoğrulur. Et hazırlanırken sadece tuz kullanılmakta bunun dışında hiçbir ürün-katkı maddesi kullanılmamaktadır. (Kuyruk, böbrek, iç yağı, baharat, ekmek vb.) Bu da Keşan Satır Et’in diğer et ürünlerinden ayıran en önemli özelliklerinden biridir.  Keşan Satır Et meşe kömüründe, çift taraflı tel ızgara arasına konularak pişirilmektedir, oluklu ve saç ızgara kesinlikle kullanılmamaktadır.  

Keşan Satır Et hızlı ateşte pişirilmelidir çünkü daha fazla fümelenme olur ve damak tadı daha da güzelleşir. Kıyılmış, yoğrulmuş ve pişirilmiş Keşan Satır Etin ağırlığı net 180-200 gr. porsiyonlar haline getirilir. Porsiyonlar haline getirilmiş Keşan Satır Et 0,8-0,9 mm. civarında genişletilerek istenilen şekil verilir. Pişmiş Satır Et kahverengimsi renktedir. Lezzeti kendine özgü, karakteristiktir, güzel bir lezzettedir. Ağızda hissedilen yoğun, yumuşak lokum gibi tadı vardır.

Malzemeler
1 Kg kuzu eti (Trakya kıvırcık kuzusu)
Not: Eğer temin edilemiyorsa; 750 gr dana eti ve 250 gr kuzu eti birlikte kullanılır.
Kekik, tuz