Şifrenizi mi Unuttunuz?
Hesabınıza yeniden girebilmeniz için e-mail adresinize yeni şifrenizi göndereceğiz.
HIZLI MENÜ
Ciğer Sarma +
  • Pirinç, soğan ve kuzu ciğerinin harmanlanarak kuzu gömleğine sarılıp, fırındak pişirilmesiyle hazırlanmaktadır. Edirne’de oldukça fazla tüketilen sakatatlar kategorisine giren Ciğer Sarma’ya Rumeli mutfağında da rastlamak mümkündür.
  • Eski dönemlerde besi hayvancılığı yapılmadığı için küçükbaş hayvanların kuzuladığı dönemlerde bahar aylarının bereketli geçmesi ve sürüye yeni hayvanların katıldığını müjdelemek amaçlı, hayvan sahipleri tarafından ciğer sarma yapılarak etrafa dağıtılıyordu ve bir statü ürünü olarak algılanıyordu.
  • Zamanla besi hayvancılığına başlanılmasıyla birlikte yapımı artmıştır. Osmanlı mutfağının önemli ve prestijli yemekleri arasında yer almaktadır.

Öncelikle gömlek olarak tanımlanan ciğer zarı yumuşaması için bol ılık su içinde beklemeye bırakılır. Ciğer yıkanıp büyük parçalar haline getirildikten sonra 10 dakika kadar kaynatılıp haşlanması sağlanır. Haşlanmış ciğer ince uçlu keskin bir bıçak ile küçük parçalara ayrılır, bu işlem sırasında aralarındaki damarlar temizlenmesi gerekmektedir. Diğer taraftan fıstıklar tere yağda hafif pembeleşinceye kadar kavrulurken içine yıkanmış pirinç ilave edilip 3-4 dakika daha kavurma işlemi sürdürülür. Daha sonra yarım su bardağı kadar sıcak su ilave edip suyun çekilmesine kadar ateşte bırakılacak.  

Ocağın altı kapatıldıktan sonra ince kıyılmış taze soğanlar, tuz, karabiber, nane ve kuş üzümü sıcak pilava karıştırılıp 10 dakika kadar dinlenmeye bırakılacak. Ilık suda yumuşamış olan ciğer zarı (gömleği) düzgün bir şekilde altı düz bir tepsiye serilir, (tercihe göre bu zar eşit olarak küçük parçalara da bölünebilir) dinlenmesi tamamlanıp ılık bir hale getirilen pilavın içine bir yumurta çırpılıp karıştırılacak ve meydana gelen karışım zarın (gömleğin içine boşaltılacak. Gömleğin tüm kenarları yuvarlak bir şekil alacak şekilde birleştirilip (birleşimin açılmaması için tahta iğne (kürdan) ile), ters çevrilip tepsinin ortasına konulur. Üzerine çırpılmış yumurta sarısı sürülüp gömleğin ıslatma suyundan bir kısmı sıcak bir hale getirilip kenarlardan tepsiye konulup, önceden ısıtılmış orta sıcaklıktaki fırına verilip 40-45 dakika pişirilir. Kızardıktan sonra fırından çıkarılır ve sıcak servis yapılır.

Malzemeler
1 takım kuzu karaciğeri
1 tane iç yağı (Kuzu ciğeri gömleği)
1 su bardağı pirinç
1 demet (5-6 dal) taze nane veya 2 çorba kaşığı kuru nane
1 demet taze soğan
2 yemek kaşığı dolmalık fıstık
2 yemek kaşığı kuş üzümü
1 yumurta sarısı
1 yemek kaşığı eritilmiş tereyağı
Yeteri kadar tuz ve karabiber