Şifrenizi mi Unuttunuz?
Hesabınıza yeniden girebilmeniz için e-mail adresinize yeni şifrenizi göndereceğiz.
HIZLI MENÜ
Sweti George Bulgar Kilisesi +

Bulgar geç dönem Rönesansı'nın mimari üslubuna özgü bir bazilika olan Sv. Georgi Kilisesi; Edirne'nin kuzeydoğusunda Kıyık Semti, Barutluk Mahallesi, Tavukçu Sokakta yer almaktadır.

Yapının 1850-1880 tarihleri arasında yapıldığı ve 24 Temmuz 1880 tarihinde kullanıma açıldığı bilinmektedir. Bulgar halkının yoğun göçleri sonucu cemaatini kaybettiğinden dolayı uzun bir süre yılda bir kez Mayıs ayının ikinci haftası İstanbul'dan gelen cemaate hizmet vermiştir. Tarihi süreç içerisinde kısmi onarımlar geçiren yapı, 2004 yılında tamamlanan restorasyonu sonrası tekrar ziyarete açılmıştır. Günümüzde etrafı binalarla çevrili olduğundan dolayı ana cadde üzerinden görülmesi mümkün olmamaktadır. 

Yapı; narteks, üç nefli ana mekan ve apsis olmak üzere üç temel bölümden oluşmaktadır. 320 mkapalı alana sahip olan kilise, yığma teknikte inşa edilmiş olup yapının dış duvarları ise almaşık üslupta zengin bir kornişle sonlandırılmıştır. Yapı sonlandırılırken köşelerinde düzgün kesme taşlar kullanılmıştır. Beden duvarları oluşturulurken ise üç sıra tuğla arasında moloz taşlar kullanılmıştır. Batı yönünde kapalı ve dar bir mekan olan narteksin iki yanında, ana binanın kuzey ve güney duvarları boyunca uzanan ve narteks ile direkt bağlantısı bulunan iki yan giriş yer almaktadır. Restorasyon sırasında tespit edilen mahzene giriş mekanın döşemesinin altında yer alan ahşap kapak kaldırılarak dar ve dik bir merdivenle sağlanır. Narteksten bir basamak çıkılarak ulaşılan ana mekan, dörder adet sütundan oluşan iki sütun dizisiyle neflere ayrılmıştır. Narteksin üzerinde narteks büyüklüğünde iki katlı galeri mevcuttur. Burada kilise korosu ve ibadet etmek isteyenlere ait alanlar bulunmaktadır. İkostasis duvarının önünden geçerek sunak masasının bulunduğu apsise geçilir. Yapının tavanında dairesel ahşap bir bezeme yer almakta olup çan kulesi ise narteksin ortasına denk gelmektedir. Ana mekan çatısı beşik tonoz ile kapatılmış olan yapı günümüzde, 1. Grup Yapı olarak tescilli durumdadır.

Hızlı
Keşfet!
Tavsiye Edilen Sezon
Manzara
Ulaşım
Gastronomi