Şifrenizi mi Unuttunuz?
Hesabınıza yeniden girebilmeniz için e-mail adresinize yeni şifrenizi göndereceğiz.
HIZLI MENÜ
Hıdırlık Tabya Balkan Tarihi Müzesi +

 

Hıdırlık Tabya Balkan Tarihi Müzesi

Şükrü Paşa komutasında Bulgarlara karşı destansı bir direnişin gösterildiği Hıdırlık Tabya’da karargâh binaları, 18 adet topçu odası, 120 metrelik tünel ve 4 adet dehliz odası bulunmaktadır. Balkanlar üzerinden gelen düşman ordularının ciddi bir direnişle karşılaşmadan başkent İstanbul’a kadar gelmesi Osmanlı yönetimini Edirne’de savunma hattı oluşturmaya sevk etmiştir. Bunun üzerine şehirde en büyüğü Hıdırlık olmak üzere 24 adet tabya inşa edilmiştir.

Hıdırlık Tabya, 1886-1888 yılları arasında inşa edilmiş ve Balkan Savaşları'nda ünlü Edirne savunmasının karargâh binası olarak kullanılmıştır. Balkan Savaşları’nın 100. yılı anısına 2011 tarihinde restorasyon çalışmalarına başlanan 1912-1913 Balkan Savaşlarındaki Edirne Savunmasının simge mekanı olarak kabul edilen tabya 31.12.2021 tarihinde "Edirne Balkan Tarihi Müzesi" olarak kapılarını ziyaretçilere açmıştır.

Türklerin Rumeli’ye geçişi ile gerçekleşen Edirne’nin 1361 yılındaki fethinden 1913 yılındaki Balkan Savaşı sonrasına kadar Türklerin Balkanlar’daki 600 yıllık tarihini anlatan ve yaklaşık 1800 metrelik çevre uzunluğu ve 60 dönümlük bir alanı kaplayan “Balkan Tarihi Müzesi” nde toplam 22 adet karargâh odası, 4 adet dehliz odası ve 18 adet topçu odası olmak üzere toplam 44 adet oda teşhir-tanzim çalışmaları kapsamında düzenlenmiştir.

Hıdırlık Tabya'da teşhir-tanzim çalışmaları kapsamında taşınmazın restorasyonu sırasında açığa çıkan buluntu ve tabyanın faal dönemini yansıtan materyaller ile Balkan Savaşları Dönemi ile Erken Cumhuriyet Dönemini yansıtan top, tüfek ve tabanca gibi ateşli silahlar, gülleler, bilumum savaş araç gereçleri ve yine dönemini yansıtan askeri kıyafetler kullanılmıştır.

Müze, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olarak hizmet vermektedir.

Adres                    : Yıldırım Bayezid Mahallesi, Şevket Süreyya Aydemir Sokak

Telefon                 : -

E Mail                  : edirnemuzesi@ktb.gov.tr

Ziyaret Günleri    : Haftanın 7 Günü Ziyarete Açıktır.

Ziyaret Saatleri    : Yaz (1 Nisan – 30 Eylül) 09.00-19.00

: Kış (1 Ekim – 31 Mart) 09.00-17.30

Ücret                    : Ücretli (18 yaş altı ve 65 yaş üstü ücretsiz)

MüzeKart             : Geçerli

Hızlı
Keşfet!
Tavsiye Edilen Sezon
Manzara
Ulaşım
Gastronomi